czwartek, 1 marca 2012

1% dla Tymka

Kochane - dzisiaj znowu nie będzie kosmetycznie - będzie o tym, co najważniejsze - zdrowiu i o tym, co najpiękniejsze - pełnym radości uśmiechu małego dziecka ;)Tymek jest wspaniałym i ślicznym chłopcem, synkiem moich znajomych i wakacyjnym kolegą mojej córy - spotykają się w Krościenku, gdzie zjeżdża się w sierpniu całe małe przedszkole ;)
Jeżeli tylko możecie - poświęćcie kilka minut na przeczytanie poniższego tekstu, zajrzyjcie na stronę Tymona. A jeśli jeszcze nie wypełniłyście zeznania, być może zechcecie właśnie Jemu przekazać swój 1%

Tymek ma niewiele ponad dwa lata, ogromne niebieskie oczy i burzę włosów na głowie.
 Uśmiecha się figlarnie, a kiedy tak robi przypomina słodkiego, biblijnego cherubinka. 

Niestety, oprócz anielskiego wyglądu, Tymek posiada również szereg – jeszcze nie w pełni zdiagnozowanych - bardzo rzadko występujących chorób neurometabolicznych i genetycznych, a jego życie jest ciągłą walką o zdrowie i normalność. Urodził się zdrowy, a przynajmniej na to wskazywałoby 10 punktów w skali Apgar, jakie uzyskał i pierwsze trzy miesiące jego życia. 

W czwartym pojawiły się problemy: u Tymka wykryto oczopląs pionowy i rotacyjny, a po nich kolejne problemy neurologiczne. Pomimo upływu czasu nadal nie chodzi, naukę utrudniają mu problemy z równowagą i prawidłową oceną odległości. Nie mówi, nawet pojedynczych słów. Często jest z nim utrudniony również kontakt wzrokowy; „ucieka” wzrokiem, ma problemy z koncentracją, jest chaotyczny. 
Dlaczego? Lekarze chyba jeszcze nie do końca wiedzą, stwierdzili natomiast uszkodzenie niektórych części mózgu oraz torbiel pajęczynówki. W jego krwi wykryto podwyższony poziom kwasu mlekowego, zdiagnozowano hipotonię i nieprawidłowy zapis EEG. Dziś nasz syn jest pod stałą opieką poradni neurologicznej, neurochirurgicznej, okulistycznej, rehabilitacyjnej, ortopedycznej oraz psychologicznej i logopedycznej. Aż trudno wymienić je wszystkie jednym tchem, a pomimo to Tymek jest wyjątkowo pogodnym i ciekawym świata dzieckiem. Być może kiedyś uda mu się nadrobić zaległości i zakosztować samodzielności, choć w niektórych czynnościach. By funkcjonować, codziennie wymaga intensywnej rehabilitacji. Ćwiczymy z nim trzy razy dziennie metodą Vojty, chodzimy na basen, bawimy się metodami zaleconymi przez psychologa i logopedę. Już niedługo zaczniemy rehabilitacje w Maltańskim Centrum Pomocy. To wszystko powoli zaczyna przynosić efekty, ale… Marzymy, by móc zapewnić Tymkowi udział w turnusach rehabilitacyjnych i dostęp do dogoterapii. Być może udało by się nam wyjechać do specjalistycznego ośrodka na Krymie na delfinoterapie. Tak niewiele, a zarazem tak wiele, potrzeba Tymkowi, by móc kontynuować leczenie. Darmowa rehabilitacja z której obecnie korzystamy w ramach NFZ jest niewystarczająca. 

Jeżeli ktoś chciałby mu pomóc, wystarczy przekazać na jego subkonto w fundacji „Zdążyć z pomocą” 1 procent podatku. Dzięki temu Fundacja zwróci nam– na podstawie przedstawionych faktur - koszty leczenia i rehabilitacji. A dzięki temu przybliży go do upragnionej normalności.

Więcej o Tymku dowiecie się na stronie www.tymkowo.pl 

Aby przekazać 1 % podatku, wystarczy wpisać w zeznaniu rocznym jego kwotę, numer KRS Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” (0000037904) oraz 17082 Książkiewicz Tymon. Samym przelewem zajmie się już Urząd Skarbowy. 1% podatku mogą przekazać: ryczałtowcy – PIT 28, przedsiębiorcy – PIT 36, przedsiębiorcy-liniowcy – PIT 36L, pracownicy – PIT 37, gracze giełdowi – PIT 38, osoby, które sprzedały nieruchomość – PIT 39. Tymkowi można również pomóc przekazując darowiznę na konto fundacji: Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa nr: 15 1060 0076 0000 3310 0018 2615 z dopiskiem: 17082 Książkiewicz Tymon darowizna na pomoc i ochronę zdrowia W przypadku wpłat zagranicznych: kod SWIFT (BIC): PKOPPLPW 86 1240 1037 1787 0010 1740 2700 (darowizny w dolarach amerykańskich USD) 31 1240 1037 1978 0010 1651 3186 (darowizny w euro) z dopiskiem: 17082 Książkiewicz Tymon darowizna na pomoc i ochronę zdrowia Osoby fizyczne, a także spółki osobowe, mogą odliczyć od kwoty do opodatkowania 6% dochodu (PIT), a osoby prawne 10% dochodu (CIT). www.dzieciom.pl

Marta i Sebastian

4 komentarze:

  1. Strasznie mnie wzruszają takie "rzeczy". Nie miałam pomysłu na mój 1%, który za tamten rok będzie jeszcze całkiem, całkiem więc teraz już mam :)
    Życzę zdrówka dla Tymka (śliczne imię) :)

    OdpowiedzUsuń
  2. szkoda, ze moj pit nie zawiera zadnej rubryki z suma ktora moglabym przekazac, jestem na wychowawczym i mam zero:(
    ale podam dalej.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo serdecznie dziękuję za każdy komentarz :)

/Jednocześnie zmuszona jestem niestety zastrzec sobie prawo do usuwania komentarzy zawierających wulgaryzmy, SPAM, czy pisanych jedynie po to, by umieścić w nich link, czy odnośnik niezwiązany z tematem postu/

You might also like:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...